INFORMÁCIA

V súčasnosti je výroba všetkých produktov pozastavená.Qatro - najlacnejší komínQatro - betónový plotQatro - betónové tvárniceQatro - betónová dlažbaQatro - AKCIA

perlit

VÝHODY PERLITU

HYDROFOBIZOVANÝ PERLIT AKO TEPELNÁ IZOLÁCIA KOMÍNOV ÁNO ČI NIE?

V niektorých časopisoch zaoberajúcich sa problematikou výstavby rodinných domov a stavebníctva všeobecne sa v poslednej dobe objavili články od konkurenčnej spoločnosti spochybňujúcich perlit ako vhodný tepelnoizolačný materiál do komínových systémov. Keďže podľa mojich vedomostí naša spoločnosť QATRO s. r. o. ako jediná na Slovensku používa do komínových systémov perlit ako tepelnú izoláciu namiesto rohoží z minerálnej vlny, považujem za potrebné na tieto články reagovať.

Najprv si pripomeňme čo vlastne perlit je.
Expandovaný perlit sa vyrába zo surového upraveného perlitu v špeciálnej expandačnej peci. Pôsobením vysokej teploty 950 – 1250 °C sa voda ktorá je vnútorne viazaná v perlite, mení na paru a spôsobuje objemovú expandáciu zrniečok perlitu ( podobne ako keď sa pečú kukuričné pukance). Tieto mnoho násobne zväčšujú svoj objem a následkom úniku vodnej pary z materiálu vznikajú v zrniečkach póry, ktoré sa pri ochladení materiálu zachovajú.

perlit-2Týmto procesom vzniká ľahký, vysoko pórezny, prírodný, ekologický materiál s výbornými tepelno a zvukoizolačnými vlastnosťami. Ďalšou úpravou, prefúknutím perlitu cez silikónovu paru pri teplote 450 °C dôjde k upchatiu pórov, čím vzniká hydrofobiozavaný perlit, ktorý má všetky základné vlastnosti perlitu a získava jednu naviac, je nenasiakavý a vodoodpudivý.
A prečo naša spoločnosť zvolila ako tepelnú izoláciu komínových systémov práve expandovaný hydrofobizovaný perlit namiesto izolácie z minerálnych vlákien?

Tu je niekoľko dôvodov:
1., Vynikajúca tepelná izolácia plne porovnateľná s minerálnou vlnou.
2., Nízka hmotnosť od 60 do 120 kg/m3 - nižšia ako rohože z minerálnych vlákien.
3., Tepelná odolnosť od - 220 do 900 °C, vyššia o 300 °C ako u minerálnej vlny. Vhodný aj na protipožiarnu ochranu.
4., Paropriepustný a ľahko odvetrateľný.
5., Zdravotne nezávadný, odolný voči plesniam a mikroorganizmom.
6., Dokonale vypĺňa priestor medzi komínovou tvárnicou a šamotovou vložkou, čím nevznikajú tepelné mosty ako je to možné pri izolácii z rohoží z minerálnych vlákien možnosť tepelného mostu pri každom horizontálnom aj zvislom styku jednotlivých rohoží.)
7., Jednoducho sa sním pracuje – obsypáva a mierne útláča. „Nepichá“ ako minerálna vata.
8., Bezkonkurenčná cena na Slovensku. Cena za tepelnú izoláciu z hydrofobizovaného perlitu je oproti izolácii z minerálnych rohoží nižšia až 10 násobne v závisloti od výrobcu resp. dodávateľa minerálnych rohoží a komínových systémov.


Ing. Vladimír Petrík
konateľ spoločnosti Qatro